Результат видається у вигляді стандартних формулювань: не виявлено, бідно, незначно, помірно, значно. При відсутності патологічних змін (атипія) епітеліальних клітин видається висновок: інтраепітеліальні і злоякісні зміни не виявлені (NILМ).
NILМ (Negative for Intraepithelial Lesion or Malignancy) - отриманий матеріал негативний щодо інтраепітеліальної поразки і злоякісності (цитограма в межах норми; цитограма в межах норми, з наявністю незначної кількості метаплазованих клітин).
На тлі запалень, хронічних інфекцій, дисгормональних порушень, хірургічної, променевої терапії, використання внутрішньоматкових контрацептивів та ін. В епітелії можуть виникати доброякісні, реактивні зміни (вказуються в описовій частині результату).
Дистрофічні зміни - зміни в клітинах, пов'язані з порушенням харчування та обміну речовин.
Дегенеративні зміни найчастіше пов'язані з процесом запалення, але можуть бути наслідком гормонального впливу.
Репаративні зміни сприяють відновленню клітин за рахунок їх проліферації і диференціювання, можуть бути обумовлені запаленням, кріо-, лазерним лікуванням, променевою терапією. Епітеліальні клітини реагують на запалення шляхом дегенеративних і репаративних змін, тому в одному і тому ж мазку можна спостерігати як клітини з ознаками тільки одного з цих процесів, так і обох одночасно.
Плоскоклітинна метаплазія - захисний механізм, що виникає в зв'язку з проліферацією стовбурових клітин, які диференціюються в напрямку плоского епітелію. Велика кількість метаплазованого епітелію має насторожувати відносно вірусу папіломи людини.
Гіперкератоз - зроговіння клітин поверхневого шару. Клінічні прояви простої лейкоплакії в цитологічних мазках відзначаються у вигляді як скупчень (одиничних і більше) лусочок плоского епітелію. При лейкоплакії з атипією визначають клітини з різними цитопатичними змінами, які можуть бути асоційовані як з ВПЛ, так і з цервікальними неоплазіями різного ступеня. При гіперкератозі необхідна онкологічна настороженість і рекомендовано дообстеження для виключення злоякісного процесу.
Паракератоз - захисна реакція епітелію. Патологічна кератинізація клітин плоского епітелію може бути непрямою ознакою ВПЛ. Паракератоз також визначається після травми, пологів, при лейкоплакії шийки матки.
Псевдопаракератоз зустрічають в цитологічних препаратах в постменопаузі (пов'язано з дегенеративними змінами), в ендоцервікальних мазках в другу фазу циклу.
Дискератоз - патологічна кератинізація клітин плоского епітелію, що є непрямою ознакою ВПЛ.
Багатоядерні клітини - дво- і багатоядерні клітини, службовці непрямою ознакою вірусної інфекції - ВПЛ, ВПГ. Багатоядерні клітини можуть асоціюватися з запальними і реактивним процесами. У висновку відображають інші цитопатичні ознаки, вказують їх ймовірний генез (непрямі ознаки ВПЛ).
Койлоцити (клітини, морфологічно подібні до койлоцитів) - клітини плоского епітелію з певними цитопатичними змінами в ядрі і цитоплазмі - найбільш специфічна цитологічна ознака ВПЛ.
Резервні клітини в нормі не видно. Виявляють при резервноклітинній гіперплазії, плоскоклітинній метаплазії, при вагітності і застосуванні пероральних контрацептивів, в менопаузі.
2.2. Оцінка наявності та характеристика атипових клітин
Цитологічні зміни в плоскому епітелії
- ASC-US (Atypical Squamous Cells Undetermined Significance) - клітини плоского епітелію з атипією незрозумілого значення, що не класифікують атипові клітини. У цю групу відносять клітини з цитопатичними змінами, які схожі з реактивними, репаративними і інтраепітеліальними. Повторне дослідження при цитологічному заключені ASC-US і наявності запалення слід проводити не раніше, ніж через 2 місяці після лікування.
- ASC-H (Atypical Squamous Cells can not Exclude HSIL) - клітини плоского епітелію з атипією незрозумілого значення, що не виключають інтраепітеліальні ураження високого ступеня (HSIL).Важко диференціювати доброякісні, реактивні, дистрофічні зміни з інтраепітеліальних змінами тяжкого ступеня.
- LSIL (Low Grade Squamous Intraepithelial Lesion) - зміни плоского епітелію низького ступеня злоякісності, легка дисплазія (CIN I), цитопатичні ознаки вірусу папіломи людини (ВПЛ) - морфологічне відображення продуктивної вірусної інфекції. Зміни, пов'язані з ВПЛ, раніше позначалися як: койлоцитоз, койлоцитарна атипія, конділоматозна атипія, включені в категорію слабко виражених змін клітин плоского епітелію.
- HSIL (High Grade Squamous Intraepithelial Lesion) - зміни плоского епітелію високого ступеня злоякісності, включаючи помірну і важку ступінь дисплазії, рак in situ (CIN II, CIN III, CIS (Carcinoma in situ)). Об'єднання в одну групу уражень помірного та важкого ступенів сприяє підвищенню вірогідності цитологічного діагнозу, зменшує число розбіжностей з гістологічним висновком.
- Плоскоклітинний рак - плоскоклітинний рак, плоскоклітинний рак зі зроговінням, плоскоклітинний рак з дрібних клітин.
Цитологічні зміни в циліндричній (залозистому) епітелії
- AGC (Atypical Glandular Cell) - атипові клітини залозистого епітелію, із зазначенням їх походження: ендоцервікальні (циліндричні); ендометріальні; залозисті, невизначені (NOS - Not Otherwise Specified). Вживають, коли неможливо диференціювати ендоцервікальні та ендометріальні клітини. У нормі можуть виявлятися у жінок під час менструації, в постменопаузі їх бути не повинно.
- AGC, Favor Neoplastic (Atypical Glandular Cells, Favor Neoplastic) - атипові залозисті клітини, схожі на неопластичні: ендоцервікальні, ендометріальні або невизначені (NOS); проліферація циліндричного епітелію, значно виражена, з підозрою на рак (при відсутності ознак запалення).
- AGUS (Аtypical Glandular Cells of Undetermined Significance) - атипові клітини залозистого епітелію незрозумілого значення, можливо, асоційовані з запаленням; схожі на неоплазію. Вживають, якщо відсутні інші ознаки, що свідчать про наявність карциноми in situ (при наявності ознак запалення).
- AIS (Adenocarcinoma In Situ) - аденокарцинома шийки матки in situ. Аденокарцинома: ендоцервікальна; ендометрія; позаматкова; невстановлена.
- Інше злоякісне утворення.
2.3. Оцінка «фону» цитологічного мазка
Кількість лейкоцитів (усереднений вміст лейкоцитів в полі зору): відсутні, виявлені (1-3; 5-10; 10-20; 20-30, 30-40 і т. д. до 100). Можливі коментарі: місцями покривають все поле зору; суцільно покривають всі поля зору; місцями скупчення до __.
Кількість еритроцитів (в препараті): відсутні, в незначній кількості, помірно, значно.
Кількість слизу (в препараті): відсутній, в незначній кількості, помірно, значно.
Пункт 3. Додаткові уточнення
Оцінка складу мікрофлори (морфотипи): палички; коки; кокобацили ; мікрофлора типу Leptotrix; дріжджоподібні гриби; диплококи (внутрішньо-, позаклітинно); трихомонади. Клітини, морфологічно подібні до «ключовими»; елементи, морфологічно подібні до колоній хламідій; зі змінами, характерні для Herpesvirus, Papillomavirus і ін.