Досліджуваний матеріал
Сеча
Показник альбумінурії, нормалізований по креатиніну. Рекомендується до застосування при дослідженні разових порцій сечі для оцінки так званої «мікроальбумінурії».
Підвищене виділення альбуміну з сечею розвивається в результаті пошкодження і дисфункції ниркового, судинного ендотелію, підвищення тиску в капілярній мережі клубочків (клубочкова гіпертензія), порушення структурної цілісності базальної мембрани клубочків, дисфункції канальцевого епітелію. Помірне підвищення виділення альбуміну з сечею характерно, перш за все, для ендотеліальної дисфункції, ниркових гемодинамічних порушень (клубочкової гіперперфузії та гіпертензії) - наприклад, на ранніх стадіях нефропатії при гіпертонічній хворобі або діабетичній нефропатії. Виражена альбумінурія, а також глобулінурія, характерні для гломерулопатій зі структурним пошкодженням клубочків (гломерулонефрит, амілоїдна нефропатія, пізні стадії гіпертонічної і діабетичної нефропатій).
Збільшене виділення альбуміну з сечею – найбільш ранній маркер ураження ниркових клубочків. Підвищена альбумінурія служить ранньою і, тривалий час, єдиною ознакою діабетичної нефропатії, ураження нирок при гіпертонічній хворобі, ожирінні та є доведеним чинником серцево-судинного ризику і маркером ендотеліальної дисфункції.
Для досліджень, що вимагають високої точності (уточнення діагнозу, вибір лікування та оцінка його ефективності, визначення прогнозу захворювання, експертиза і т. д.), застосовується кількісне визначення виділення альбуміну або загального білка з сечею за добу (див. тести
№ 95 Альбумін, добова сеча,
№ 97 Загальний білок, добова сеча). Однак ці тести незручні для скринінгу, оскільки припускають добовий збір сечі, що вимагає від пацієнта пунктуальності та пов'язане з ризиком помилки, обумовленої неправильним збиранням сечі або неточним вимірюванням її обсягу. Аналіз концентрації альбуміну в випадкових разових порціях сечі протягом дня дає приблизний результат, оскільки на концентрацію білка в виділеної сечі може певною мірою впливати питний режим. Підвищити точність оцінки ступеня протеїнурії / альбумінурії за разової випадкової порції сечі дозволяє поправка на рівень креатиніну сечі (розрахунок співвідношення альбумін/креатинін сечі), яка усуває спотворення результату, пов'язані з розведенням або концентруванням сечі при різних питних режимах.
За діагностичний поріг альбумінурії прийнятий рівень > 30 мг/г креатиніну (> 3 мг/ммоль креатиніну). Зберігання протягом більш ніж 3 місяців перевищення даного порогу альбумінурії може вказувати на хронічну хворобу нирок. Цей поріг співвідношення альбумін/креатинін сечі приблизно відповідає порогу добової екскреції альбуміну> 30 мг/добу. Такий рівень може бути виявлений як слідові кількості білка при загальному аналізі сечі за допомогою реагентних смужок (але не постійно, а в залежності від концентрації сечі, якщо тільки рівень екскреції альбуміну не перевищує 300 мг/добу). Показано, що при альбумінурії> 30 мг/г креатиніну (> 3 мг/ммоль креатиніну,> 30 мг / добу) вірогідно підвищується ризик гострої або хронічної патології нирок, серцево-судинної системи і сумарний ризик скорочення тривалості життя – як в групах осіб з підвищеною вірогідністю розвитку серцево-судинних захворювань, так і в загальній популяції.
* Даний тест виконується в комплексі з тестом № CREA-U. Тест № CREA-U можна замовити окремо.
Лiтература
- Национальные рекомендации. Хроническая болезнь почек: основные принципы скрининга, диагностики, профилактики и подходы к лечению. Клиническая нефрология, 2012, 4, с.4-26
- KDIGO 2012 Clinical Practice Guideline for the Evaluation and Management of Chronic Kidney Disease/ – Kidney Int/ 2013, Vol 3 Issue 1.