Досліджуваний матеріал
Цільна кров (із ЕДТА)
HLA-B27 - основний імуногенетичний маркер високої схильності до розвитку анкілозуючого спондиліту (хвороба Бехтерєва) та інших пов'язаних серонегативних спондилоартропатій.
Продукт гена HLA-B27 - антиген HLA-B27 - відноситься до молекул головного комплексу гістосумісності першого класу, MHC-I (MHC-major histocompatibility complex), які беруть участь в поданні пептидних антигенів для їх розпізнавання Т-лімфоцитами. Це важливо для формування імунної відповіді на чужорідні антигени. Набір HLA антигенів унікальний для кожної людини. Гени МНС I класу розташовані в трьох локусах (А, В і С) на короткому плечі 6-ї хромосоми і відрізняються високим ступенем поліморфізму. Встановлено, що генетичні варіації індивідуального набору цих антигенів пов'язані з різною сприйнятливістю до різних захворювань.
Для гена HLA-B відомо 136 алельних варіантів. Частота народження алеля 27 локусу В (HLA-B27) варіює залежно від географічного регіону та етнічної групи; розрізняють також субтипи HLA-B27. Серед європейців HLA-B27 зустрічається в середньому в 7-10% популяції. Водночас встановлено, що він зустрічається значно частіше серед хворих деякими захворюваннями. У 1973 році було встановлено зв'язок гена HLA-B27 з анкілозивним спондилітом. Наявність HLA-B27 при цьому захворюванні виявляється майже у 90% пацієнтів. Імовірність розвитку спондилоартропатії у людини, яка є носієм HLA-В27, в десятки разів вище, ніж у людини без даного гена (ризик розвитку у здорових осіб, позитивних по HLA-B27, становить близько 2%).
В даний час встановлено зв'язок цього гена і з іншими захворюваннями. Антиген HLA-B27 виявляється у більшості осіб, які захворіли на серонегативну спондилоартропатію. Це різнорідна група захворювань, в яку входять: анкілозивний спондиліт (хвороба Бехтерєва), псоріатичний артрит, реактивний артрит, синдром Рейтера, артрит при запальних захворюваннях кишківника, рецидивний увеїт, ювенільний ревматоїдний артрит. У клінічній симптоматиці всіх цих захворювань відзначається артрит периферичних суглобів і суглобів осьового скелета, крім того, при цих захворюваннях зазвичай не знаходять ревматоїдний фактор і інші аутоантитіла. Саме останній феномен дозволяє назвати їх «серонегативними». Сукупна частота зустрічань цих захворювань в популяції становить близько 0,5%, що дозволяє віднести їх до часто зустрічаючих аутоімунних захворювань.
Роль молекули HLA-B27 в патогенезі серонегативних спондилоартропатій остаточно не встановлена. Серед гіпотез обговорюється роль архітектоніки цієї молекули - особливостей конфірмаційного укладання важких ланцюгів молекул HLA-B27, можлива роль молекулярної «мімікрії» чужорідних антигенів, що презентуються HLA-B27 (ряду бактерій шлунково-кишкового або урогенітального тракту) і власних антигенів. Зокрема, в якості відповідних інфекційних тригерів HLA-B27-залежних реактивних артритів, підтверджується роль Salmonella, Shigella, Yersinia.
Клінічна підозра на серонегативні спондилоартропатії у дітей і дорослих вимагає імуногенетичного дослідження наявності гена HLA B27. Цей тест не є визначальним дослідженням, яке дозволяє точно поставити діагноз, або виключити його. Однак, з огляду на низьку частоту зустрічань HLA-B27 в європейській популяції, його виявлення у пацієнта при наявності клінічних проявів, які відповідають цій групі ревматичних захворювань, значно збільшує ймовірність даного діагнозу.
Лiтература
- Лапин С.В., Мазина А.В., Булгакова Т.В. и др. Методическое руководство по лабораторной диагностике аутоиммунных заболеваний. Санкт-Петербурт, изд. СПбГМУ, 2011.
- The general Practice guide to autoimmune desease. Ed. By Y.Shoenfeld, P.L.Meroni. PABST, 2012, 331 c.
- Материалы фирмы-производителя реагентов.