Для правильної оцінки вмісту флори, визначення запального процесу, виявлення найпростіших елементів типу Candida проводиться мікроскопія урогенітального мазка, в ході якої досліджується виділення з цервікального каналу, піхви, уретри.
Урогенітальний мазок, - мабуть, найпоширеніший метод, який використовується лікарями гінекологами в щоденній практиці. До його переваг відносять: швидкість отримання результату, доступність. Забір матеріалу роблять в ході звичайної процедури вагінального огляду, використовуючи спеціальний медичний інструмент, з трьох ділянок.
Однак, мікроскопічне дослідження урогенітального мазка не дає можливості виявляти збудників мікоплазмової, хламідійної, вірусної інфекції. Їх діагностика вимагає використання зовсім інших методів для обстеження (таких як метод ПЛР). Також результат загального мазка не дає даних про чутливість встановлених мікроорганізмів до антибіотиків. В даному випадку, необхідні спеціальні посіви, що дають розгорнуті дані про антибіотикограму.
Після того, як результат дослідження отримано, слідує його розшифровка лікарем. В даному випадку, дається оцінка рівня чистоти піхви. Норма - це наявність невеликої кількості лейкоцитів (15 - 20), клітин епітелію, нормальної флори у вигляді паличок. Інші ж види мікроорганізмів в мазку не мають бути присутні. Якщо буде виявлено наявність патологічних мікробів, це означає, що в піхві відбувається запальний процес і потрібне певне лікування. Наприклад, присутність в мазку диплококів є ознакою гонореї, а якщо виявлено трихомонади, то можна говорити про трихомоніаз. Грибкова ж флора свідчить про досить поширене захворювання - кандидоз (молочниця).